Giriş veya Kayıt Ol    Ziyaretçi: 39 Üye: 0 Toplam: 39   ToplamUye: 4718   Son Üye  Tt33
aids ve hiv hakkında hersey: Forums

ANASAYFAYA DÖN :: Başlığı Görüntüle - selim badur sohbetinden kesittir..
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   GirişGiriş 

selim badur sohbetinden kesittir..

 
Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz    ANASAYFAYA DÖN Forum Ana Sayfası -> PSiKOLOJİ
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
mete
Moderator
Moderator


Kayıt: Sep 29, 2008
Mesajlar: 3533
Nereden: istanbul

MesajTarih: Salı Ocak 20, 2009 20:18 PM    Mesaj konusu: selim badur sohbetinden kesittir.. Alıntıyla Cevap Ver

AIDS, insanların yüzleşmekten en çok korktuğu hastalıklardan biri. Dolayısıyla, AIDS testi yaptırmak birçokları için korkulu bir rüya haline gelebiliyor. Eliza testinin basit bir test olduğunu belirten uzmanlar, buna rağmen herkesin teste karşı bambaşka yaklaşımları olduğunu söylüyor: Kimileri kabus görürken, kimileriyse her hafta test yaptırıyor

stanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selim Badur, Eliza testiyle ilgili soruları yanıtladı:

AIDS testi yaptırmak insanlar için kabus oluyor mu?
İnsandan insana çok fark ediyor. AIDS Savaşım Derneği'ne ya da İstanbul Tıp Fakültesi'ne başvuran insanlar var. İçlerinde zaten bir şüphe bulunuyor, çok huzursuzlar, buna son vermek için test yaptırmak istiyorlar. Bir diğer grup korkuyor ama test olmaya gelemiyor. Bir başka grup var, her hafta test yaptırmaktan zevk alıyor. Onlar çok kolay geliyorlar. Bir kısmı hekim isteği üzerine geliyor. Bir kısmı da taramalarda kendileri belki farkında kişiye ya da konumuna bağlı olarak test yaptırıyor. Herkesin bu teste bakışı faklı.

ELİZA BASİT BİR TEST
Eliza testi nasıl yaptırılıyor?
Damardan alınan bir miktar kan yeterli oluyor. Yöntem olarak bu test çok basittir. 3-5 mililitre kan alınır. Laboratuvarda bu kan pıhtılaştıktan sonra seruma ayrılır, otomatik pipetlerle plaklarına dağıtılır. Testin formatına göre 45 dakika ile üç saat arasında pozitif ya da negatif diye sonuç ortaya çıkar.

Sonuç pozitifse ne demek, negatifse ne demek?
AIDS diye bir test yok. Terminolojik olarak doğru değil. En yaygın olarak kullanılan, 'anti HIV' ya da Eliza testidir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV pozitif denir. Negatifse, zaten AIDS'le hiç karşılaşmamış anlamına gelir.

AIDS ÖLÜMCÜL DEĞİL
Bu testler kişinin AIDS hastası olduğunu mu gösterir, yoksa sadece taşıyıcı olduğunu mu?
Test, taşıyıcı mı, hasta mı olduğunuz konusunda hiçbir bilgi vermez. Zaten dünyada böyle bir ayrım yok. AIDS'te taşıyıcı ve hasta diye bir ayrım yapılmıyor.

Taşıyıcı bulaştırıyor, ancak hasta olan kişiler için daha büyük tehlike söz konusu değil mi?
Böyle bir şey yok. AIDS virüsü taşıyan herkes bulaştırır; ancak bunların hiçbiri ölmez. Uygun tedavi sonucu AIDS artık ölümcül olmaktan çıktı. AIDS hastaları aynı diyabet hastaları ya da tansiyon hastaları gibi ömür boyu ilaca bağlı kalıyorlar ama artık bu nedenden hemen ölmüyorlar.

Testler hatalı çıkabilir mi?
Eliza testi yalancı pozitif olabilir ve insanın hayatı kararır. Bunun için laboratuarda test edilmesi gerekir. HIV yalancı negatiflik olgusuna ise daha sık rastlanabilir, bu özellikle yanıltıcı aldatıcı olmamalı. Test negatif çıksa bile kişi aslında virüsle temas etmiş olabilir. Akla ilk gelen, antikorların henüz oluşmadığıdır. Testin doğru yanıt vermesi için belli bir pencere dönemi gerekiyor.

ZAMANLAMA ÖNEMLİ
Şüpheli ilişki yaşayan biri sonucu hemen öğrenebilir mi?
Hayır, testin doğru yanıt vermesi için vakit gereklidir. Üç ile 6 ay sonra yapılan testlerden doğru yanıt alınıyordu. Ama o bilgiler değişti. Bugün İstanbul Tıp Fakültesi'nde kullandığımız testler üç hafta içinde şüpheli bir ilişki yaşayan kişiye sonucu verebiliyor.

Testin birkaç kez tekrarlanması gerekir mi?
Testin zamanlaması doğruysa, hata oranı azalır. Ancak bunu böyle söylediğimiz için hastalar bu sefer de gün sayıyor. "Üç haftayı iki saat geçti, gelip test yaptırabilir miyim?" diye arayanlar oluyor.


AIDS fobisi yaygın bir durum mu?
Hastanede fakültedeki odama günde iki üç tane, AIDS savaşım derneğine ise günde 5- 10 tane fobisi olan kişi geliyor; bunların sayısı özellikle son aylarda arttı. AIDS fobisiyle ilgili sorular geliyor. On yıl önce bir cinsel ilişkim oldu, on yıldan beri pozitifleşme ihtimali var mı diye sorubiliyorlar. Bir de AIDS'li iğne batırılmış olabilir mi diye yaygın bir korku var. Bunlara çok sık rastlıyoruz.

Düzenli olarak AIDS testi yaptıranlar var mı?
Bu fobiyle ilgili olarak her gün yaptıranlar var. Başka başka laboratuvarlara gidip tekrarlatanlar var.

AIDS'li biriyle ilişkiye girmek mutlaka hastalığı kapmak anlamına gelir mi?
Hayır çünkü AIDS çok zor bulaşan bir hastalıktır. Hepatit B hastasının kanında bir mililitresinde 100 milyon hepatit B virüsü vardır. Buna karşın bir AIDS hastasının bir mililitre kanında 50 tane AIDS virüsü vardır. Hepatitli bir kişiyle cinsel ilişkiye girildiğinde hastalığa yakalanma olasılığı yüksektir ama AIDS'li kişiyle sanıldığı kadar yüksek değildir. Yüz defa girerseniz hiç bozulmaz, bir başka biri bir tek ilişkiyle mikrobu kapabilir
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Bu başlık kilitlenmiştir, cevap yazamaz ya da mesajları değiştiremezsiniz    ANASAYFAYA DÖN Forum Ana Sayfası -> PSiKOLOJİ Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com
   
Aids Kas OtelDemre HaberSaglikli DusunceÖzkan Tarım Antalya

Bu Web Sitesindeki hiçbir bilgi kesin bilgi veya öneri olarak kabul edilmemeli ve herhangi bir karar veya eyleme temel oluşturmamalıdır. Kendi spesifik durumunuz konusunda sadece doktorunuzdan veya en yakın Sağlık Kuruluşundan alacağınız bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz gerekir.Bu sitedeki bilgilerin doğruluğu ve geçerlilik süresi  konusunda aidsvebiz.com kesinlikle sorumluluk sahibi değildir

Web Tasarım rootcr4ck  a aittir.Copyright © Temmuz 2008 PHP-NUKE (© 2003) & GNU/GPL© 2008-2012 Tüm Hakları Saklıdır. aidsvebiz.com